Farby przemysłowe

 farby przemysłowe Teknos Oliva

farby przemysłowe Teknos Oliva

OLIVA - historia
W 1923 roku założono w Gdańsku Oliwie wytwórnię farb i lakierów. Od momentu powstania fabryki do wybuchu II wojny światowej firma produkowała wyroby lakierowe ogólnego stosowania, głównie farby olejne i nitrocelulozowe, w ilości 500 ton rocznie. W latach 1939-45 produkcja fabryki ograniczała się wyłącznie do zaspokajania potrzeb niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Lokalizacja fabryki w mieście portowym sprawiła, że od 1956 roku zakład zaczął specjalizować się w produkcji farb okrętowych. Zaspokajała w ten sposób potrzeby krajowego przemysłu stoczniowego. Rok 1971 przyniósł kolejną zmianę nazwy firmy na Polifarb Oliva Gdańska Fabryka Farb i Lakierów. Połowa lat 70-tych to stały wzrost zapotrzebowania na wyroby lakierowe w kraju i rosnące możliwości eksportu. 1 lipca 1976 roku z połączenia trzech przedsiębiorstw (Polifarb Oliva Gdańska Fabryka Farb i Lakierów, Polifarb Gdańska Fabryka Farb Graficznych oraz Polifarb Zakłady Farb Okrętowych w Gdyni w Budowie) powstał Polifarb Oliva Zakłady Farb w Gdyni.

Według założeń gdyński zakład miał produkować 70 tys. ton wyrobów lakierowych rocznie i być głównym dostawcą farb okrętowych dla całego RWPG. W roku 1993 przedsiębiorstwo rozpoczęło proces restrukturyzacji. Wprowadzono nowe technologie i nowoczesne metody zarządzania. 15 lutego 1996 roku Polifarb Oliva w Gdyni jako drugi polski producent farb otrzymał Certyfikat Systemu Jakości ISO 9001. Prywatyzację przedsiębiorstwa zakończono w roku 2002. W tym samym roku powstał nowy podmiot o nazwie Oliva Spółka z o.o. prowadzący sprzedaż wyrobów Oliva oraz zajmujący się badaniami i rozwojem. Działalność produkcyjną rozpoczął Zakład Farb Topkolor Spółka z o.o. Jednocześnie rozpoczęto się proces likwidacji podmiotów tzw. pierwszej Grupy Oliva.

Oliva Spółka z o.o. wraz z Zakładem Farb Topkolor Spółka z o.o. utworzyły nową Grupę Oliva, kontynuującą merytorycznie działalność byłego Polifarbu Oliva. W roku 2010 całość udziałów Grupy Oliva nabyła fińska firma Teknos. Zgodnie z umową nowa spółka działa pod nazwą i marką Teknos-Oliva.

farby przemysłowe Teknos Oliva